William S. Burroughs

Narkašas

romanas / 2009 m. / ISBN 978-995-564-077-6 / 184 psl. / minkštais viršeliais su atvartais / iš anglų kalbos vertė Julius Keleras ir Agnė Narušytė / dizainas: vario burnos

  • Rezultatas: 4/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4/5 (Balsai: 8)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

 „Narkašas“ (Junky) – raktinis skandalingojo amerikiečių rašytojo Williamo S. Burroughso romanas: kelias į pagrindinį rašytojo kūrinį “Nuogus pusryčius” (Naked Lunch). Iki šiol itin mielai visame pasaulyje skaitoma, gan paprastai parašyta knyga, pirmąsyk išleista 1953 m., buvo pirmoji pokario literatūrinė bomba, sėkmingai sprogusi po oficialiosios kultūros pastatu epochoje, kuri buvo pasiryžusi nesutaikomai ir neretai isteriškai kovoti prieš narkotikus.  

Williamas S. Burroughsas buvo pavojingiausias iš visų bytnikų kartos rašytojų... Jis buvo dvigubas anarchijos agentas ir nesutaikomas prisitaikėliškumo bei visų vyriausybinių opiatų kontrolės agentūrų priešas. – Rolling Stone

Williamas S. Burroughsas laikomas vienu įtakingiausių XX a. rašytojų, kiti kritikai mano, kad jo prozos vertė yra smarkiai pervertinta, tačiau beveik niekas neneigia milžiniškos konceptualių Burroughso literatūrinių idėjų įtakos literatūrai ir kitoms kultūros sritims.

Dažnai Burroughs’as yra kaltinamas narkotikų propaganda, tačiau atraskite knygą, kurioje jis garbina ar žavisi narkomanų gyvenimu. Greičiau valia būtų teigti priešinga: Burroughs’as pateikė dokumentinius Pragaro įrodymus (jis tai patyrė), jis pirmasis elektrininio amžiaus ir vartotojiškos visuomenės košmarus pateikęs publikai rašytojas, sąžiningai paliudijęs narkašo esamybę – nelinksmą, sustingusią, beprasmišką, neturinčią ateities. Įstatymai, kuriuos kuria ir priima politikai yra supuvę, pasmerkti, savanaudiškai, tad žmogus yra paliekamas be alternatyvos, vartotojiška visuomenė jį įtraukia į savo maniakiškų košmarų smagračius. Heroinui jis liks ištikimas dar kone penkiolika metų. Prozai – visą likusį gyvenimą. Iki pat mirties jis įtemptai eksperimentuos, projektuodamas naujus prozos rašymo metodus, laužydamas klasikinio romano struktūrą (legendinis W. Burroughs’o cut-in), tyrinėdamas įmanomas radikalias romano formas, kurias užpildys ne mažiau radikaliu turiniu: paranoja, smurtingom homoseksualinėm fantazijom, amerikiečių populiarios kultūros nuolaužom ir nuostabiais lyriškais peizažais. Dvasios tėvu jį laikė ir pankai, ir praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio intelektualai. (Julius Keleras/ William Burroughs – partizanas, pionierius, piligrimas)

Apie autorių

Amerikiečių prozos maištininkas, Alleno Ginsbergo, Jacko Kerouaco bičiulis Williamas S. Burroughsas (1914-1997) buvo bytnikų kartos įkvėpėjas ir autoritetas. Vėlai pradėjęs rašyti, debiutavo autobiografiniu romanu "Narkašas: nepataisomo narkomano išpažintis" (Junky: Confesions of an Unredeemed Drug Addict, 1953), gerokai užkliuvusiu cenzoriams. Siurrealistinis romanas "Nuogi priešpiečiai" (Naked Lunch, 1959) dar labiau išgarsino "pogrindžio" rašytoją ir buvo uždraustas. Fantastinė-mitologinė Nova trilogija, "Minkštinimo mašina" (The Soft Machine, 1961), "Bilietas, kuris sprogo" (The Ticket That Exploded, 1962) ir "Nova ekspresas" (Nova Express, 1964) bene geriausiai atspindi autoriaus literatūrinius eksperimentus, jo polinkį į groteską. "Mano išsilavinimas: sapnų knyga" yra paskutinė autoriaus knyga, sudaryta iš dienoraščio fragmentų ir išleista 1995 metais. Visą gyvenimą Burroughsas chaotiškai rašė dienoraštį, o kelerius paskutinius metus skelbė jį internete. Tačiau skaitytojui turbūt labiau rūpės ne rašytojo gyvenimo dramos, o siurrealistiški, fantasmagoriški jo tekstai, sapnų ir svajonių pasaulis, nedaug ką bendra turintis su realybe.

Nuorodos

Nuomonės

Knygos autoriaus pristatyme nurodyta neteisinga romano rašymo technika: ne "cut-in", o "cut-up". Perskaičiau lietuvišką knygos variantą, labai gerai išversta sakyčiau. Tik nuliūdino tokie akivaizdžiai rusiški žodžiai, kaip "narkašas", "prichodas", "lomkės". Bet, aišku, man irgi sunku būtų rasti lietuviškus atitikmenis, gal ir gerai, kad lietuvių kalba jų nelabai turi :)
Requiem for a dream, Trainspotting... Aišku, jei nustebino tokie filmai, vargu ar kažkoka knygiūkštė nustebins tokį brandų asmenį.
didžiausias pliusas - knygos vizualioji pusė. ne taip jau dažnai pamatai knygą ir susižavi jos viršeliu. o visa kita - nuvylė. galbūt jei būčiau skaitęs kažkada anksčiau ir būtų sužavėję, tačiau dabar, kai esi matęs tokius filmus kaip REQUIEM FOR A DREAM, TRAINSPOTING, CANDY ir pan. esi pats šį bei tą išbandęs, knyga nebeturi kuo nustebinti. belieka niūri biografija, kaip jie užsimeta, kaip gauna, laksto po lesyklas ir pan. žodžiu, verta paskaityti, tačiau į topus vangiai pretenduoja.
kažkokie priekaištai? o kaip siūlytumėte, gal "narkuolis", "užsimetinėtojas", o gal "BĖDUTIS"
Šiandien pas drauge mačiau šią knygą, Dėmesį atkreipė viršelis... Atsiverčiau, pervarčiau kelis puslapius, perskaičiau kelis sakinius... kažkas apie piliules... patiko, manau knyga turėtų būti lengvai skaitoma ir gana įdomi ;-}
2 vertėjai nerado kito žodžio pavadinimui? alkoholikų ir daigų slengas
Tarkime, kad dėl force majeur knygos pasirodymas išties užsivėlino...:( Tikimės, kad gal dar suspėsime išleisti knygų mugei.
Kaip tik ziurejau britu filma, Three and Out, ten pagrindinis veikejas irgi rasytojas, kaip tik skaite ta knyga Naked Lunch.
O jie cia ima anonsuoti pries metus, o paskuj lauki lauki ir neisleidzia, geriau isvis neanonsuotu taip anksti.
Sveiki.Norejau paklausti kada apytiksliai turetu pasirodyti si knyga?
malonu, kad ir lietuviai pagaliau gali susipazinti su "kitokia" literatura, uz tai dekoju jums, esu jusu leidyklos gerbejas.Noreciau paklausti itk, kada bus leidziamas Burroughs'as ir ar leisit daugiau jo knygu?
tikiuosi bus ir daugiau burrougso vertimų. o kas šitą verčia?