Naomi Klein

Naomi Klein

Žiūrėję šešių minučių trukmės režisieriaus Alfonso Cuarono filmą „Šoko doktrina“ (The Shock Doctrine), kurio scenarijaus autorė yra žymi aktyvistė bei publicistė Naomi Klein (gim. 1970), pamatė gydymo elektrošoku 6-ajame dešimtmetyje vaizdus, animacinius CŽV kankinimų kadrus, 9/11 atakos ir 2004 metų cunamio akimirkas. Trumpas filmas – tai to paties pavadinimo Naomi Klein knygos santrauka. Pagrindinė šios knygos tezė: nevaržoma laisvoji rinka eina koja į koją su nedemokratiška politika.

Naomi Klein knyga No Logo buvo spausdinama kaip tik tuo metu, kai 1999 jauni demonstrantai Sietle rinkosi protestuoti prieš Pasaulio prekybos organizacijos susitikimą. Per vieną naktį jaunatviškai aistringa Klein tapo pasaulyje įsižiebusio antiglobalistų judėjimo kalbėtoja ir analitike. Tos knygos visame pasaulyje parduota daugiau nei milijonas egzempliorių.

„Paėmimas“ (The Take), 2004 metų dokumentinis filmas apie darbininkų kooperatyvus Argentinoje, buvo filmuotas tuo metu, kai į šalies valdžią grįžti mėgino Carlosas Saulas Menemas, buvęs šalies prezidentu ekonominio nuosmukio metais. Būtent Argentinoje Naomi Klein pradėjo formuluoti savo argumentus, išdėstytus rugsėjo 18-ąją Jungtinėse Valstijose pasirodžiusioje knygoje „Šoko doktrina: kapitalizmo įsigalėjimas katastrofų laikotarpiu“.

„Intuityviai tai nujaučiau dar nesurinkusi faktų“, sakė Klein. „Iki apakimo visiems aišku, kad prievarta, smurtas ir kariniai perversmai yra susiję su ekonomine politika, kurios nepageidauja gyventojai“. Savo knygoje ji teigia, kad Vakarų ekonomikos šoko terapija per paskutiniuosius 30 metų negalėjo būti pritaikyta be politinės šoko terapijos – brutalių represijų ir demokratinių teisių suvaržymų. Vakarų šalys kartu su Tarptautiniu Valiutos Fondu ir Pasaulio Banku išnaudoja įvairias nelaimes – hiperinfliaciją, cunamį, karą Irake, – kad primestų radikalius pokyčius: suaktyvintų privatizaciją, panaikintų valstybės reguliavimą, sumažintų socialines išlaidas. Klein mano, jog tokia politika, primesta laissez-faire ekonomisto Miltono Friedmano mokinių, dirbančių tiek Amerikoje, tiek užsienyje, tapo klaikaus skurdo ir vargų priežastimi milijonams žmonių, o didžiosios korporacijos gali supirkti didžiąją dalį valstybių turto ne rinkos kainomis.

Net 9/11 šokas, kaip viename interviu sakė Klein, buvo „lyderių panaudotas tam, kad būtų galima baigti diskusiją apie globalinį teisingumą“.

Nėra šventos ir demokratinės vyriausybės. 1989-aisiais Lenkijos „Solidarumas“ buvo priverstas išduoti jį remiančias grupes – darbininkų kooperatyvus – ir pasiruošti nenumatytiems atvejams, kai TVF ir kiti skolintojai pareiškė neteiksią pagalbos ir kreditų, jei Lenkijoje nebus pritaikyta radikali laisvosios rinkos programa.

„Mes nepralaimėjome mūšio dėl idėjų“, – mėgsta kartoti Klein. Alternatyvos laisvajai rinkai buvo „numalšintos tankų ir ekspertų“.

Jos nekonvencionalus požiūris, žinoma, susilaukia kritikos. Bet „politiškai nekorektiškas“ požiūris jau yra tapęs Naomi Klein šeimos tradicija. Ji gimė 1970 metais Kanadoje, kur buvo pasitraukę jos tėvai, nes jos tėvas vengė tarnauti Vietname. Vėliau šeima grįžo į Jungtines Valstijas, bet vėl išvyko į Kanadą, nes jos tėvas daktaras nusprendė dirbti visuomeninės sveikatos apsaugos sistemoje. Jos motina priklausė feminisčių filmų kūrėjų kolektyvui.

Naomi Klein, mokydamasi Toronto universitete, dešimtojo dešimtmečio viduryje rašė straipsnius į studentų laikraštį, bet buvo nuvilta kairiųjų menkumo. „Mūsų politika tebuvo smulkmė“, – ji sakė apibūdindama rūpinimąsi rasės, lyties ir etniškumo klausimais. Kai ji po kelerių metų grįžo studijuoti, sutiko grupę jaunesnių aktyvistų, kurių dėmesio centre jau buvo globalizacija.

Kai Klein kalba apie protestus, galima pastebėti jos entuziazmą – ji tiki masių susitelkimo jėga. Savo viešose kalbose ji yra suinteresuota skleisti aktyvistų idėjas.

„Mūsų judėjimams stinga jėgos, – skundžiasi ji. – Pasaulio problemomis vis labiau tampa elito rūpesčiai – garsenybių ir firmų bosų rūpesčiai.“

Pagal New York Times parengė kp

Autoriaus knygos

Naomi Klein

Tai viską keičia. Kapitalizmas prieš klimatą

Reikšmingiausia dešimtmečio knyga ir reikšmingiausia visų laikų knyga apie aplinkosaugą. Tai knyga apie klimato kaitą žmonėms, kurie neskaito knygų apie klimato kaitą.

Naomi Klein

Šoko doktrina. Katastrofų kapitalizmo iškilimas

Naomi Klein šiandien tapo tuo, kuo prieš keliasdešimt metų buvo Noamas Chomsky ir Howardas Zinnas – viena įtakingiausių šiuolaikinių kairiųjų politinių mąstytojų, keliančių esminį klausimą: ar kapitalizmas suderinamas su demokratija ir ar „laisvoji rinka“ sykiu reiškia ir „laisvus žmones“? 2007 m. vasarą šešiomis kalbomis vienu metu išėjusi „Šoko doktrina“ parodo kaip radikalūs „reformatoriai“ pasinaudoja įvairiomis krizėmis, kad primestų šoko ištiktai visuomenei ekonominį modelį, naudingą tik patiems turtingiausiems jos sluoksniams.

Nuomonės

Noreciau pasiteirauti kada planuojama isleisti, jau senokai rinkose (tik ne Lietuvos kolkas) esancia sios puikios autores knyga NO LOGO ?
dekui uz atsakyma.
Laba diena dar karta gerb. redakcija, praejo nei daug nei mazai metai laiko nuo mano zinutes del knygos NO LOGO. Atsakymo negavau iki siol. Klausimas lieka neatsakytas :)
P.S. Jei neatsakysite i mano pries metus pateikta klausima, lauksiu atsakymo dar metus. Jei nesulauksciau parasysiu dar karta :)
Sekmes Kitos Knygos ! islikite tokie pat originalus kaip ir iki siol!
Kada planuojate isleisti NO LOGO?
Kaip jau pastebejau atsiranda salininku del knygos NO LOGO, taigi dar karta (jau berods trecia per pastaruosius keleta metu) kreipiuosi i gerb. redakcija , tai visgi kada planuojate parodyti "pilkai" visuomenei NO LOGO ?
Gerbiamieji skaitytojai, informuojame, kad knyga NO LOGO tikrai nebus išleista Lietuvoje, nes jos turinys per sunkus mūsų valstybės gyventojams
Gerb. redakcija jus estate neteisus, nereikia manyti taip numenkinant Lietuvos skaitytojus, jog vienoks ar kitos turinys "per sunkus" , "nepribrende", cia naivi propaganda ar naivus isitikinimas ar noras kitus itikinti. Skaitytojai pribrende prie visokio zanro knygu, tad tiesiog gal komerciskai nebutu naudinga sios knygos leidyba...galbut..o gali pasirodyti priesingai...tiesiog pastaruoju metu jusu leidziamos knygos atsiprasau bet dalis tiesiog "buvusiu uzgerenciu stipriai " rasytojeliu "sapaliojimai pachmielo metu", nereikia skaitytoju vilioti "pigia alkoholiu ir buvusiomis didziosios cccr platybemis atsiduodancia" literatura.
NO LOGO kaip ir kitos pansaus tipo knygos yra skaitomos visame pasaulyje, jos mastanciam zmogui "praveria dumu uzdangas i realu pinigu ir vergoves pinigams ir didelems itakoms pasauli". Be pykcio ir nieko neizeidziant, jei manote kad tekstas neadekvatus galite pashalinti.
Šiuo metu verčiama naujausia ir labai svarbi Naomi Klein knyga "This Time is Different". Su No Logo turbūt pavėlavom, nors knyga jau tapo klasika. P.S. Komentatorius pasirašantis kaip "redakcija" ko gero yra visai ne redakcija, o kažkas save taip vadinantis. Taigi prašome neįsižeisti. Pas mus komentavimas yra laisvas, o komentarai nėra šalinami :)
Gerb. Redakcija,

išleiskite, prašau, papildomą leidimą Naomi Klein "Šoko doktrina. Katastrofų kapitalizmo iškilimas"

visiškai dingusi iš lentynų ši puiki knyga
Siūlau visiems prašantiems 'gerb. redakcijos' išmokti anglų kalbą, tai bus paprasčiau :) (o gal ir išmokot nuo 2010 metų). Nėra per sunkių knygų.