kitos knygos / Knygos / Korporacija: patologiškas pelno ir galios siekimas Spausdinimui

Joel Bakan

Korporacija: patologiškas pelno ir galios siekimas

2009 / 978-995-564-090-5 / 240 psl. / minkštais viršeliais / iš anglų k. vertė Kristina Markūnaitė / Aurimas Lažinskas

  • Rezultatas: 4.5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 4.6/5 (Balsai: 5)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Šios knygos objektas – korporacija (lietuviškai dažnai vadinama bendrove, kurios populiariausios formos – AB, UAB) arba, teisine kalba kalbant, – ekonominė organizacija, turinti juridinio asmens teises ir ribotą atsakomybę. Korporacijos įsigali ekonominiame, o taip pat ir viešajame bei politiniame gyvenime, jų veikla ir įtaka globalaus kapitalizmo sąlygomis toli peržengia nacionalinės valstybės ribas.

Korporacija kaip „asmuo“ pasižymi tokiomis savybėmis kaip godumas ir pelno siekis bet kokia kaina – šios savybės ne tik būdingos, bet ir teisiškai privalomos kiekvienai korporacijai, kurios tikslas – uždirbti maksimalų pelną akcininkams. Autorius siūlo pritaikyti korporacijai psichopatinės asmenybės testą: neatsakingumas ir kitų ignoravimas siekiant savo tikslų, siekis manipuliuoti kitais (pvz., viešąja nuomone, vartotojų lūkesčiais), savigyra („Mes – Nr.1”, „Mes – patys geriausi”), empatijos ir užuojautos trūkumas, atsisakymas prisiimti atsakomybę, apsimetinėjimas, kad tavo tikslai kitokie, negu yra iš tikrųjų („aplinkosauginis“ naftos gigantų įvaizdis ir pan.). Visi simptomai beveik tiksliai sutampa: korporacija yra visuomenei pavojingas psichopatas!

Knygoje apžvelgiama korporacijų atsiradimo ir įsigalėjimo istorija. Šiuolaikinės korporacijos susiformavo XIX amžiaus viduryje, suklestėjo XX amžiuje ir visiškai įsigalėjo XXI a. pradžioje – ortodoksalioje dominuojančios laisvosios rinkos ideologijos aplinkoje. Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame pastaruoju metu populiariausias žodis tapo „dereguliacija“, tradicinės valstybės funkcijos, ilgus metus buvusios jos prerogatyva, efektyvumo vardan palaipsniui perleidžiamos privačiam verslui, t.y. korporacijoms. Tai sukelia demokratijos eroziją, mažina galimybes ginti viešuosius interesus. Kertinį demokratijos principą „vienas asmuo (nepriklausomai nuo turtinės ir visuomeninės padėties) – vienas balsas”, išstumia kitoks korporacinės „demokratijos“ principas: „vienas doleris – vienas balsas”.

Tačiau korporacija viso labo yra tik žmogaus kūrinys, ji nėra amžina, ji nėra nepakeičiama, – teigia autorius. Kaip nėra amžinas ir šiuolaikinis neoliberalus kapitalizmas, kurio kertinė socialinė institucija yra korporacija.

Teisininkas iš Kanados Joelis Bakanas parašė novatorišką ir puikiai argumentuotą knygą. Jai panaudoti interviu su laisvosios rinkos guru Miltonu Friedmanu ir Peteriu Druckeriu bei aršiausiais jos priešais – Noamu Chomsky ir Naomi Klein. Pagal ją 2004 m. pastatytas populiarumo susilaukęs filmas The Corporation.

Nuorodos

Nuomonės

Kaip atlikti p[irkima?
Išties gera knyga. Tokiu pačiu pavadinimu išleistas puikus filmas. Kai kas teigtų, kad tai yra kairiųjų pažiūrų atstovo produktas prieš kapitalizmą, tačiau manau, kad šis darbas išryškina kapitalizmo subjektų - korporacijų tamsiąsias puses. Nors knygoje užakcentuojama JAV ir JK, knygos aktualumas iš esmės atspindi procesus vykstančius ir Lietuvos kapitalizmo erdvėje šiuo metu.
knyga privercianti realistiskiau ziureti i verslo puse ir nusiimti rozinius akinius :) tikrai verta knyga
jau Noam Klein knyga isleista, gal neuzilgo pasirodys kolegos Joel Bakan knyga? Ar dar reketu palaukti?Dekui
E
žiūrėjau filmą. labai puikus ir suprantamas. laukiu knygos.
"socialiai atsakingos kompanijos" - išgirdau tokį derinį prieš kurį laiką. Nesitikiu rasti knygoje nieko stulbinančio. Ekonominė sistema veikia tuo pačiu principu visur. Ir knyga bus išleista pardavimui, o ne švietimui.
Gal jau yra žinoma, kada ši knyga atsiras knygynuose? :)