kitos knygos / Knygos / Katalonijai pagerbti Spausdinimui

George Orwell

Katalonijai pagerbti

2010 / 9786094270055 / 280 psl. / kietais viršeliais, 15x20cm / Iš anglų kalbos vertė Arvydas Sabonis / Dizainas: Daumantas Každailis ir Ieva Každailienė

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 3)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Vieno ryškiausių XX a. politinių rašytojų ir memuarininkų George‘o Orwello „Katalonijos pagerbimas“ – tai atsiminimų knyga, kurioje pasakojama apie Ispanijos pilietinį karą. Ši knyga iki šiol kelia kontraversiškas diskusijas tarp kairiųjų intelektualų ir yra laikoma neprilygstamu veikalu apie vieną svarbiausių politinių XX a. kataklizmų bei apie žmogaus būseną visa naikinančio karo akivaizdoje.

1936 m., pačiame Ispanijos pilietinio karo įkarštyje, G. Orwellas atvyko į šią šalį ir tapo eiliniu Trockinių profsąjungų organizacijos (POUM), kovojančios prieš generolo Fransisco Franco armiją, nariu. Katalonija tuo metu buvo kontroliuojama anarchistų profsąjungų organizacijos CNT. Autorius išvydo stulbinamą vaizdą, ypač netikėtą retrogradiškos feodalizmo dvasios persmelktoje Ispanijoje: darbininkai kontroliavo miestą, jame sklandė lygybės dvasia, žmonės gatvėse sveikinosi trumpu „Salud“, vienas į kitą kreipėsi „tu“ ir „drauge“. „Atrodė tarsi visi žmonės iš tiesų būtų lygūs ir kad viltis plevena ore,“ – rašė G. Orwellas.

„Katalonijos pagerbime“ aprašomas anarchistų ir trockininkų profsąjungų, kontroliavusių Kataloniją, ir jų milicijos, vos ne plikomis rankomis atlaikiusios generolo F. Franco kariuomenės puolimą karo pradžioje, sutriuškinimas, kurį įvykdė stalininės Sovietų Sąjungos remiami komunistai, dešinieji socialistai ir liberalai. Itin sąžiningas ir preciziškas „Katalonijos pagerbimas“ paradoksaliai traukia įvairaus profilio skaitytojus. Vieniems tai veikalas apie anarchistinių idealų praktinę, nors ir trumpai lyg meteoras švystelėjusią, realizaciją, kitiems – knyga apie kairuoliškų utopijų bevaisiškumą.

Nuomonės

Labai gerai, kad Orwell'o publicistika bus pristatyta skaitytojui. Tačiau butų teisinga, kad "kitos knygos" pasistengtų ir perleistų 1984 - turbūt mažai kas ir beatsimena blankų, plonais viršeliais, berods kokiais 1992 m. buvusį leidimą. O perskaityti butų verta, ir ne vieną kartą.
Matyt mano nerimas del 1984 buvo isgirstas - radau, kad kaunieciu leidykla Jotema planuoja si leidini labai greitu metu. Gaila, kad tai daro ne kitosknygos. Malonaus skaitymo!
tai ji dar neisleista? kiek galima?
kada pasirodys?
šį rudenį bus.