kitos knygos / Knygos / Marija Gimbutienė. Archeologija, Didžiosios Deivės hipotezė, feminizmas Spausdinimui

Rasa Navickaitė

Marija Gimbutienė. Archeologija, Didžiosios Deivės hipotezė, feminizmas

Negrožinė knyga, biografija / 2024 m. / ISBN 978-609-427-604-0 / 306 psl. / Kietais viršeliais / Iš anglų kalbos vertė Rima Bartaševičiūtė / Redaktorė Jūratė Šamelienė / Dizaineris Jurgis Griškevičius / Maketavo Eglė Jurkūnaitė / Orig. pavadinimas „Marija Gimbutas: Transnational Biography, Feminist Reception, and the Controversy of Goddess Archaeology“ /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 6)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Marija Gimbutienė (1921-1994) - pasaulyje žymi lietuvių mokslininkė, ilgametė Kalifornijos universiteto profesorė. Jos pasiūlyta kurganų hipotezė, paaiškinanti indoeuropiečių atsikraustymą į Europą, buvo plačiai pripažinta priešistorės tyrėjų. Tačiau archeologai prieštaringai vertino 1974-aisiais pasirodžiusią Gimbutienės knygą. Joje autorė pasiūlė idėją, kad senovėje gyvavo taiki ir pažangi moterų valdoma civilizacija, garbinusi Didžiąją Deivę, ir pavadino ją Senąja Europa. Gimbutienė kritiškai pasisakė apie gamtai ir žmonėms agresyvią Vakarų modernybę, įkvėpė feministes, siekusias atkurti Didžiosios Deivės kultą.

Knygos autorė Rasa Navickaitė (gim. 1988) yra Vienos universiteto Austrijoje mokslo darbuotoja, lyginamųjų lyčių studijų mokslų daktarė.

Knyga padeda suvokti, kaip M. Gimbutienė – emigrantė, trijų vaikų motina ir pasaulinio garso mokslininkė, – savęs nelaikydama feministe, tapo JAV feminisčių įkvėpėja.

Dr. Rūta Kačkutė, archeologė, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė

Tai vienas svarbiausių Baltijos studijų darbų per pastarąjį dešimtmetį. Knygoje atsispindi įtampa tarp nacionalizmo ir feminizmo, tarp kai kurių feminizmo krypčių ir šiuolaikybės. Darbas aktualus ir istorijos, sociologijos, politologijos sritims. 

Prof. dr. Dovilė Budrytė, JAV Džordžijos Gvineto koledžas, Politikos mokslų fakultetas

Knygos leidybą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Nuomonės

Knyga puiki, informatyvi, bet pritaikyta ir didesnei publikai. Nors ir buvo daug faktų, tiek biografinių apie pačią Gimbutienę, tiek apie archeologijos ir feminizmo mokslus, bet viskas buvo puikiai suprantama ir įdomu. Labai geras vertimas iš anglų kalbos.