Olivia Laing

Vienišas miestas

Laisva poetinė eseistika / ISBN 978-609-427-551-7 / Iš anglų kalbos verčia Ieva Venskevičiūtė, redaguos Asta Bučienė /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 7)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Būdama kiek virš 30-ies, Olivia Laing apsigyvena Niujorke, ir vienatvė tampa jos kasdienybe. Laing ima tyrinėti šią dažnai gėdinga laikomą būseną per meno pavyzdžius: be kitų, ji pasitelkia vienatvę tapiusį Hoperį, diktofonu kaip šarvu nuolat prisidengiantį Warholą, atsiskyrėlį outsider art atstovą Henry Dargerį ir menininką, aktyvistą Davidą Wojnarowiczių. Ji kalba apie juos kaip apie asmenybes ir kaip apie kūrėjus. Laing siekia išsiaiškinti, ką žmogui reiškia būti vienam, kaip įveikti vienišumą ir ką gero ši kiekvieną žmogų aplankanti būsena gali suteikti.

Knygos žanras – laisva poetinio esė forma – įtraukianti atsiminimus, autorės ir aprašomų menininkų biografijas, meno ir kultūros kritiką, intelektualius kelionės užrašus.

Olivia Laing (gim. 1977) yra britų prozininkė, kultūros kritikė. Lietuvių skaitytojams ji dar visai nežinoma, nors viena įdomiausių šiuolaikinių autorių. Apdovanojimai: 2014 metais Eccles British Library Writers Award; 2018 metais Windham–Campbell Literature Prize; 2019 metais James Tait Black Memorial Prize.

Vienuma ir vienatvė mieste, knyga apie vienatvės ir kūrybiškumo sąsajas. Reikia skirti vienišumą nuo vienumos ir nustoti demonizuoti šias abi situacijas / būsenas. Knygoje kalbama ir apie gentrifikaciją, apie moters ir vyro skirtingą vienumą mieste. Taip pat svarbu, kad vienatvę galima patirti nebūtinai didmiestyje, bet ir mažame mieste, miestelyje, jeigu nejauti artumo su šeima, aplinkiniais. Knyga tarsi suteikia priebėgą, legitimuoja vienumą ir vienatvę, parodo būdą, kaip atrasti bendraminčių – tyrinėti menininkų, kurie savaime yra atskiresni, autonomiškesni, biografijas. Kai kurie autorės aprašomi kūrėjai Lietuvos kontekste puikiai žinomi (Warholas), bet skaitytojas tikrai ras kur paaugti intelektualiai. 

Planuojama knyga bus su iliustracijomis - Edwardo Hopperio, Gretos Garbo, Clauso Nomi ir kitų menninkų atvaizdais mieste. 

Nuomonės