Henry Miller

Vėžio atogrąža. Atnaujintas leidimas

Romanas / 2022 m. / Iš anglų kalbos vertė Nijolė Chijenienė / Autoriaus nuotrauka © Larry Colwell/Anthony Barboza/Getty Images /

  • Rezultatas: 5/5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatas: 5/5 (Balsai: 5)

Dėkojame už nuomonę.

Jūs jau balsavote. Balsuoti galima tik vieną kartą.

Jūsų įvertinimas pakeistas.

Pirmasis Henry Millerio romanas „Vėžio atogrąža“ buvo išleistas 1934 m. Paryžiuje, apkaltinas nepadorumu ir iškart uždraustas rašytojo tėvynėje JAV ir Anglijoje. Samuelis Beckettas romano pasirodymą pavadino „monumentaliu šiuolaikinio literatūrinio gyvenimo įvykiu“.

Skurstantis ir nepripažintas rašytojas trečiajame dešimtmetyje atvyksta į Paryžių ir neria tiesiai į Paryžiaus bohemos dugną. Amerikoje lieka nenusisekęs šeimyninis gyvenimas, nepavykusi karjera, o čia tarp Montparnasso prostitučių, sutenerių, skurstančių rašytojų ir dailininkų, verda naujas gyvenimas...

„Vėžio atogrąža“ – ekstravagantiškas himnas neprilygstamam seksualumo, jausmo ir laisvės pasauliui. Anot Normano Mailerio, vienas iš dešimties ar dvidešimties reikšmingiausių XX a. romanų, pradėjęs XX a. literatūros išsilaisvinimo procesą ir visiems laikams pakeitęs amerikiečių literatūrą.

Henry Milleris gimė 1891 metais Niujorke, Bruklino rajone. Jaunystėje dirbo įvairius darbus, tarp jų keletą metų Vakarų Sąjungos telegrafo kompanijoje. Tuo laiku, paragintas Džunės Mansfild Smit, antrosios iš savo turėtų penkių žmonų, Mileris pradėjo rašyti. Be straipsnių, apsakymų bulvariniams žurnalams ir prozos eilėraščių, Mileris sukūrė savo pirmuosius romanus „Padūkusį miką” ir „Molochą”, taip pat sukaupė daugybę užrašų, kurie vėliau išsirutuliojo į garsiąsias „Atogrąžų” knygas.

1930 metais Mileris persikėlė gyventi į Paryžių. Dešimt metų jis bendravo su nuskurdusiais emigrantais, bohemiškais paryžiečiais, kaip antai, Brasajumi, Arto ir Anaise Nin, su kuria užmezgė plačiai pagarsėjusį romaną. Pirmoji jo išspausdinta knyga buvo „Vėžio atogrąža”, kurią 1934 metais išleido Paryžiaus leidykla Obelisk Press. Po penkerių metų pasirodė jos dvynė „Ožiaragio atogrąža”. Seksualiai atviros, šios knygos sujudino Europos literatūrinį avangardą ir sulaukė Elioto, Paundo, Beketo ir Darelo įvertinimo, tačiau už Prancūzijos ribų buvo beveik visuotinai uždraustos.

1940 metais Mileris sugrįžo į Ameriką ir įsikūrė Kalifornijoje, Big Sur pakrantėje. Čia jis parašė „Rožės nukryžiavimą”, trilogiją „Seksus“ (1949), „Pleksus”(1953) ir „Neksus” (1959), tačiau, daugelio laikomas „nešvankių knygų“ autoriumi, nepajėgė Amerikoje išleisti savo reikšmingiausių darbų. 1961 metais, po istorinio mūšio teisme, „Vėžio atogrąža” pagaliau buvo išleista Jungtinėse Amerikos Valstijose (Anglijoje –1963 metais). Mileris sulaukė pripažinimo ir septintojo dešimtmečio kontrkultūros pasaulyje buvo pradėtas vadinti laisvės ir seksualinės revoliucijos pranašu. Vėliau, panaikinus draudimus kitoms jo knygoms, Milerio kūryba pagaliau tapo prieinama skaitytojams jo gimtinėje.

Jis mirė 1980 metų birželio 7 dieną.

Nuorodos

Nuomonės

butu gerai kad isverstumete ,,juodasis pavasaris ''
Mileris- nuostabus autorius! Abi atograzu dalys itraukiancios ir idomios,tikiuosi,bus isleistos ir kitos jo knygos.
Taip, prasau, daugiau Millerio!!! Henry Miller!!! nors kaip sakoma, reik saugotis savo noru, nes dar issipildys..ai
Super.
O Black Spring bus? Arba Crucifixion'ai?
daugiau millerio, jega!